wtorek, 16 sierpnia 2016

chleb żytni na zakwasie

Składniki na 2 keksówki o długości ok. 30cm:

0,5 kg mąki żytniej pełnoziarnistej (typ 2000)
0,5 kg mąki żytniej chlebowej (typ 720)
1,5 łyżki soli
8 łyżek aktywnego zakwasu żytniego
dowolne dodatki (np. słonecznik, pestki dyni, siemię lniane, amarantus, czarnuszka, ostropest, sezam, płatki owsiane, suszona żurawina, rodzynki)
ciepła woda

Na początku uaktywniamy zakwas.
Zakwas wyjąć z lodówki. Przełożyć do szklanej miski, dosypać 8 czubatych łyżek mąki żytniej pełnoziarnistej (typ 2000) i przegotowaną ciepłą wodę w takiej ilości, by uzyskać konsystencję śmietany. Zostawić do wyrośnięcia. Można włożyć do piekarnika, zagrzać go do 50°C, wyłączyć i pozostawić w zamkniętym piekarniku np. na noc. Może też być na kilka godzin.

Po wyrośnięciu, z aktywnego już zakwasu, odkładamy 8 łyżek, które dodamy do chleba. Pozostały zakwas przekładamy do czystego słoiczka, nakrywamy go papierowym ręcznikiem obciągniętym recepturką, aby zakwas miał dostęp powietrza. Słoiczek wstawiamy do lodówki. Taki zakwas można przechowywać bez uaktywniania do 2 tygodni.

Do miski wsypujemy 0,5 kg mąki żytniej pełnoziarnistej (typ 2000), 0,5 kg mąki żytniej chlebowej (typ 720), 1,5 łyżki soli. Mieszamy do połączenia sypkich składników. Dodajemy odłożone wcześniej 8 łyżek zakwasu i ciepłą wodę do takiej konsystencji, żeby ciasto dało się wymieszać łyżką. Dodajemy dowolne ziarna lub suszone owoce. Mieszamy i przekładamy do dwóch keksówek długości ok. 30 cm. Wierzch chleba wyrównujemy zmoczoną dłonią. Odstawiamy do wyrośnięcia (np. do piekarnika nagrzanego do 50°C i wyłączonego).

Gdy chleb podwoi objętość wstawiamy go do gorącego piekarnika nagrzanego do 250°C na 5 minut a po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 200°C i pieczemy jeszcze 1 godzinę.

Po upieczeniu wyjmujemy chleb z keksówki na metalową kratkę, żeby odparował. Chleb może zostać do wystygnięcia w papierze jeśli go używaliśmy do wyłożenia blaszki.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz